search twitter-logo-silhouette coins newspaper debit-card trophy star link shirt padlock translate email location phone useful-links other-schools
Translate
Search
School Logo

Welcome To

Loughborough Church of England

Primary School

"Together in God's grace, may we give our children the roots to grow and the wings to fly"

Contact Details

Social Media

Our Governing Body

Welcome to the Governors' section!
 

Loughborough C of E Governance Arrangements

 

Governors/Trustees

 

     

       

 Howard Jones – Foundation Governor (All Saints Church)               Responsibilities: Chair

                                  Term of Office: 22nd November 2022

                                  Pecuniary Interests: Trustee of Edward Warner Trust

                                             

       Janine Stillwell – Ex-officio (HeadTeacher)

          Term of Office: Ongoing 

           Pecuniary Interests: Company Director of Loughborough Church of England Primary School

 

 

 

        Revd. Michael Broadley – Foundation Ex-officio (Emmanuel Church)

          Term of Office: 31st August 2024

            Pecuniary Interests: Trustee of Emmanuel Church Loughborough

 

 

     

Revd. Wendy Dalrymple – Foundation Ex-officio (All Saints Church)

           Term of Office: 31st May 2025

             Pecuniary Interests: None     

  

 

 

       Katie Fletcher – Foundation Governor (Emmanuel Church)                       

        Term of Office: 13th June 2023

          Pecuniary Interests: None   

 

 

 

         Andrew Duxbury – Foundation Governor (Emmanuel Church)

               Responsibilities: SEND Governor, Chair of Audit Committee

             Term of Office: 30th January 2023

              Pecuniary Interests: Trustee of Loughborough Child Contact Centre,

              Employee/Manager at RNIB College

 

        Gwyn Bates – Foundation Governor (All Saints Church)

             Responsibilities: Vice-Chair        

             Term of Office: 2nd March 2021

              Pecuniary Interests:  Partner in Kegworth Lets, Property Rental Partnership and Member                     of All saints + Holy Trinity Church PCC

 

         Georgina Doyle – Parent Governor

               Term of Office: 31st December 2020

              Pecuniary Interests: Chartered Member of RTPI

 

 

 

             Chris Hardisty – Parent Governor

            Term of Office: 31st January 2022

              Pecuniary Interests: Employee and director of Worth-it Positive Education CIC

 

 

 

         Eva Mitchell – Parent Governor                                                     

            Term of Office: 31st January 2022

            Pecuniary Interests: None

                   

 

   

        Liz Blackmore – Staff Governor

         Term of Office: 1st September 2019

          Pecuniary Interests: None

 

 

                          Anne Gilbert - Staff Governor

                           Term of office: 18th March 2020

                               Pecuniary interests: None

 

                            Joanne Wilkinson - Foundation Governor

                           Term of office: 11th June 2020

                               Pecuniary interests: TBC

 

 

       Cath Watson – Clerk to the Governing Body

          Term of Office: 31st March 2028

            Pecuniary Interests: None

 

 

 

Governors/Trustees who have stepped down in the last 12 months:

 

Michael O'Flynn, Foundation Governor (Holy Trinity), date appointed: 23rd May 2018, Date stepped down:

20th December 2019, relevant business & pecuniary interests: None

Wendy Wakefield, Headteacher & Accounting Officer (ex officio), Date appointed: 1st June 2014, Date stepped down: 31st August 2019, relevant business & pecuniary interests: None

Jackie Tripp, Staff Governor, Date appointed: 29th February 2017, Date stepped down: 5th February 2020, relevant business & pecuniary interests: Company Director of Aarons Consultancy Ltd

 

Members

 

Chair of Governors: Howard Jones - Chair

DLET Appointee: Simon Beals

DLET Appointee: Stephen Adshead

Diocese of Leicester Educational Trust: Carolyn Lewis

 

Members who have stepped down in the last 12 months:

DLET Appointee: Gary North, Date appointed: 1st June 2014, Date stepped down: 7th October 2019

 

Governor/Trustee Attendance at board meetings 2018-19

 

Gwyn Bates           4 out of a possible 6

Simon Beals           5 out of a possible 6

Liz Blackmore         6 out of a possible 6

Michael Broadley     4 out of a possible 6

Andy Duxbury         4 out of a possible 6

Wendy Dalrymple    0 out of a possible 6

Georgina Doyle       5 out of a possible 6

Chris Hardisty         6 out of a possible 6

Howard Jones         5 out of a possible 6

Eva Mitchell            5 out of a possible 6

Mick O'Flynn           5 out of a possible 6

Jackie Tripp            6 out of a possible 6

Wendy Wakefield    6 out of a possible 6

Katie Fletcher         1 out of a possible 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


               

 
Top